İnme Ünitesi
23 Mart 2022

İnme Ünitesi Nöroloji Servisi içinde olup hastanemizin zemin katındadır. içerisindeki 6 yatakla hizmet veren İnme Ünitesi, 5 nöroloji doktoru, 8 hemşire hizmet sağlıyor.
.


24 saatten uzun süren beyin damarı tıkanıklığına bağlı olarak gelişen inme(felç), sakat bırakan hastalıklar listesinde birinci, ölümle sonuçlanan hastalıklar da ise üçüncü sırada yer alıyor. Hastanın ilk 3 saat içinde hastaneye götürülmesi sakatlık gelişmeden inmenin tedavi edilme şansını artırıyor. Bu nedenle bu tedaviyi veren merkezlere hemen vakit kaybetmeden başvurulmalıdır.


Özellikle bir vücut yarısındaki yüz, kol veya bacakta uyuşma ve güçsüzlük, konuşma bozukluğu, bilinç bulanıklığı, kafa karışıklığı, bir ya da iki gözde ani görmede azalma, çift görme, veya baş dönmesi, denge veya koordinasyon kaybı inmenin en önemli klinik işaretleridir.

Sağlıksız beslenme, sigara ve alkol kullanımı, genetik faktörler, yüksek tansiyon, hareketsiz yaşam, kalp hastalıkları gibi faktörlerle, her yıl daha da artan inmenin erken tanı ve tedavisi için hastanemize başvurabilirler.